Berte vysoký krvný tlak na vedomie!

  • od Mgr. jarmila Slováková

Viete o tom, že váš krvný tlak môže byť nebezpečne vysoký a vôbec o tom nemusíte vedieť? Hypertenzia sa už nedotýka iba starších ľudí, ale postihuje čoraz viac aj mladšie vekové ročníky. Pravidelné meranie krvného tlaku by malo byť základom starostlivosti o zdravie. Viete, ako si správne merať hodnoty krvného tlaku a ako si vybrať kvalitný tlakomer?

Optimálny tlak krvi 120/180 mmHg

Krvný tlak ukazuje výkonnosť srdca a priechodnosť ciev. Od ich funkčnosti závisí, či sa potrebná krv, nesúca so sebou živiny a kyslík, dostane do všetkých životne dôležitých orgánov nášho tela. Tlak krvi je dôležitý aj pre žilový systém, aby dokázal odvádzať z tela odpadové látky vrátane oxidu uhličitého. Optimálne hodnoty krvného tlaku sú 120/80 mmHg. Ak ich udržíte, máte väčšiu šancu predísť srdcovému infarktu, ischemickej chorobe srdca, cievnej mozgovej príhode, chronickému srdcovému zlyhaniu či pľúcnej hypertenzii. Svoj krvný tlak by ste si mali merať pravidelne, najmä doma vo vašom prirodzenom prostredí, alebo minimálne raz ročne (aspoň 3 merania) u lekára.

Koho sa týka hypertenzia?

Od 50. roku má prakticky každý druhý človek vysoký krvný tlak, ktorý je dôležitým rizikovým faktorom pre ochorenie krvného obehu, srdcovú a obličkovú slabosť. Krvný tlak, ktorý pri opakovaných meraniach jednoznačne presahuje hodnoty 140/90 mmHg, je potrebné liečiť. Podľa štatistík, vysokým krvným tlakom, teda arteriálnou hypertenziou, trpí 20 – 50 % dospelých. Vysoký krvný tlak môže byť spúšťačom mnohých smrteľne nebezpečných ochorení. V mnohých prípadoch lekári odhalia hypertenziu pri obyčajnej preventívnej prehliadke alebo v rámci vyšetrení kvôli úplne inému ochoreniu. Je šokujúce, že až 32 % všetkých úmrtí tvoria pacienti s infarktom myokardu, ktorý úzko súvisí s vysokým krvným tlakom. V roku 2015 zaznamenali kardiologické ambulancie v Slovenskej republike viac ako 1,2 milióna návštev pacientov. Dnes už takmer 80 % obyvateľstva vie, že vysoký krvný tlak je zabijakom číslo jeden. Problémom ale je, že vysoký krvný tlak ani fibrilácia predsiení nebolia. Ľudia tak majú tendenciu to podceňovať – je mi dobre, tak prečo budem brať lieky? Avšak pravdou je, že pravidelné meranie krvného tlaku, cholesterolu, zbavenie sa fajčenia a každodenný pohyb tvorí základ prevencie,“ radí doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC.

Ako na domáce meranie krvného tlaku?

Krvný tlak by ste si mali merať pravidelne, vždy v rovnakú dennú hodinu. Najlepší je čas vstávania a zaspávania. Využiť môžete aj tie úseky dňa, kedy sa menia vaše pracovné aktivity. Čím vhodnejšie si časy meraní rozvrhnete, tým presnejší prehľad získate o svojom tlaku. Pri meraní tlaku existuje niekoľko zásad, ktoré by mal dodržiavať každý pacient. Pred meraním tlaku by ste najmenej 30 minút nemali nič jesť, ani piť kávu, cvičiť alebo fajčiť. Človek, ktorý si meria tlak, by sa mal posadiť a uvoľniť sa. Tlak by sa mal merať po minimálne 10 minútovom upokojení. Pacient by nemal mať skrížené nohy, zabraňuje sa tým normálnemu prietoku krvi v končatinách. Testovaný človek by si nemal vyhŕňať rukáv, pretože to môže sťahovať ruku a brániť voľnému prietoku krvi. Manžeta dokáže odmerať krvný tlak aj cez tenké oblečenie. Predlaktie má byť jemne opreté o stôl. Počas merania má mať pacient ruku mierne zohnutú v lakti, nesmie ňou hýbať a ani rozprávať. Manžeta tlakomeru sa umiestňuje 2 cm nad lakťovú jamku. Hadička by mala vždy smerovať k lakťovej jamke. Potom je potrebné zapnúť tlakomer a spustí sa meranie. Manžeta sa nafúkne a potom sa pomaly sfúkne. Pacient by si mal zaznačiť nie len nadmerné hodnoty, ale všetky namerané hodnoty. Inak dochádza k výpočtu falošného vysokého priemeru. Ideálne je merať krvný tlak 3-krát a smerodajný je priemer z 2. a 3. merania. Medzi meraniami by sa malo čakať 2 – 3 minúty. Namerané hodnoty by si mal každý pacient zaznamenať a sledovať ich dlhodobý trend.

Máte svoj krvný tlak pod kontrolou?

Tlakomer by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky. „Kvalitný tlakomer vhodný pre vás vám najlepšie odporučí školený profesionál s dlhoročnou praxou, najlepšie v lekárni, alebo v zdravotníckych potrebách. Určite sa pýtajte na tradíciu, ale aj technické inovácie výrobcu, dĺžku záruky a spoľahlivosť miestneho servisu, certifikáty presnosti a možnosti kalibrácie,“ radí Šimon Peter, odborník na značku Omron. Niektoré moderné digitálne tlakomery, napríklad Omron M7 Intelli IT, majú jedinečné funkcie, napríklad mobilnú aplikáciu Omron connect, ktorá pacientovi uľahčí meranie tlaku a následné priemerovanie a vyhodnocovanie nameraných údajov. Aplikácia umožňuje kontrolovať krvný tlak pacienta ľahko a bezpečne bez registrácie a komplikovaných technických znalostí, s ukladaním údajov len v mobilnom prístroji. Obsahujú aj prevratnú Intelli manžetu s 360° presnosťou, ktorá rieši najčastejšie problémy s presnosťou merania tým, že ako jediná odmeria hodnoty presne, nezávisle od toho, ako si ju pacient nasadí okolo ramena. Manžeta je vhodná pre rôzne obvody rúk od 22 do 42 cm.

Zdroj foto: Pixabay

Podobné články