Albánsko – krajina orlov, bunkrov a Mercedesov

  • od Gabriel Švec

Jej názov v domácom jazyku znie „Shgipëria, čo v preklade znamená „Krajina orlov“. Názov symbolizuje nie len týchto majestátnych vtákov, ale aj strmé hory a celkový prírodný charakter krajiny.

Krajina s vyše tromi miliónmi obyvateľov a rozlohou 28 748 km2 sa rozprestiera na západe Balkánskeho polostrova, na pobreží Jadranského a Iónskeho mora obkolesená Gréckom, Macedónskom, Čiernou Horou a Srbskom. Môže sa pochváliť modrým až tyrkysovým morom, krásnymi plážami, riekami, zasneženými vrcholmi hôr či lesmi. Príroda je nepoškvrnená priemyselnou výrobou, vzduch čistý, ovocie a zelenina bez chemických postrekov a dobytok sa voľne pasie na lúkach.

Albánske moria

Albánsko má 427 km dlhé morské pobrežie s rôznorodými plážami, od pieskových až po skalnaté, niekde človekom nedotknuté, inde upravené so slnečníkmi a lehátkami. Iónske more je pomerne chladné, jeho priemerná teplota v auguste dosahuje len 25 °C, je však neuveriteľne čisté a má krásnu sýtomodrú farbu, množstvo krásnych zátok, ktoré delia pobrežie na malé, takmer súkromné pláže. Je vyhľadávané aj kvôli dobrým podmienkam na potápanie. Od prístavu Saranda sa smerom na sever ťahá úzky pás takmer nedotknutých štrkovo-piesočnatých pláží, ktoré patria k tým najkrajším v celej oblasti Jónskeho mora. Táto časť pobrežia až po ďalší prístav Vlóru sa nazýva Albánska riviéra. Mnohých pláží je nedotknutých kvôli dlhoročnej izolácií Albánska, a tak v tejto nádhernej prímorskej oblasti nenájdete luxusné hotely ani veľké letoviská, len čistú, panenskú prírodu. Podnebie je tu typické stredomorské s až 300 slnečnými dňami v roku.

Albánske jazerá

V Albánsku je mnoho malých aj veľkých jazier. V juhovýchodnej časti krajiny sa nachádzajú Ohridské jazero a jazerá Prespa, ktoré sú najstaršie v Európe. Ohridské jazero je najdôležitejším miestom letnej turistiky v albánskom vnútrozemí s niekoľkými letoviskami. Skadarské jazero je najväčšie na Balkáne, s dĺžkou 41 km a rozlohou medzi 370 530 km², je jednou z najväčších vtáčích rezervácií v Európe.

Modré oko

Neďaleko diaľnice spájajúcej Sarandu a Gjirokaster, kde celé letá vládne sucho, je zelený lesík s okrúhlym jazierkom. Z jeho stredu na povrch vyviera podzemný prameň z hĺbky 45 metrov. Voda je v strede jazierka sýtomodrá, po okrajoch má zase blankytný odtieň, čím pripomína ľudské oko. Podľa dávnej legendy strážil prameň dvanásťhlavý drak, neskôr bohom týchto vôd obetúvali panny.

Cyklistika, horská, pešia a vodná turistika

Albánsko je prevažne hornatá krajina, 70% jeho územia má nadmorskú výšku viac ako 300 m n.m. Pohoria vytvárajú niekoľko úžasných útvarov, ako je kaňon rieky Osum, alebo Valbonské údolie v Albánskych Alpách. V horách neexistujú turistické cestičky, preto ak chcete ísť na túru, je treba zobrať si so sebou dostatočné vybavenie a mať skúsenosti. Táto krajina je plná horských dedín pospájaných prašnými cestičkami, ktoré sú ideálne na výlety na horských bicykloch. Pre kajakárov môžu byť lákavé rieky Valbona, Devoll alebo Osum, na jar s priezračnou vodou z topiaceho sa snehu vysoko v horách. Vjösa preteká krásnymi kaňonmi a na ich brehoch nájdete miesta ideálne na kempovanie. Národný park Tomori sa rozkladá na 4000 hektároch, je obľúbený na kempovanie, turistiku či púte. V bukových lesoch a na alpských pasienkoch je možné nájsť mnoho liečivých bylín, dokonca viac ako 20 veľmi zriedkavých a ohrozených druhov.

Miesta, ktoré treba navštíviť

Zaujímavým pre turistov je hlavné mesto Tirana so stopami tureckej, gréckej a sovietskej architektúry. Centrom diania, hotelov, reštaurácií a nočného života je Saranda – perla albánskej riviéry. 2400 rokov staré mesto Berat v južnej časti centrálneho Albánska je známe aj ako mesto tisícov okien či mesto červených striech. Domy sú naskladané jeden vedľa druhého vo svahu kopca – ide o starú moslimskú štvrť s úzkymi uličkami. Pod kopcom stojí niekoľko mešít a na druhej strane rieky je v rovnakom štýle postavená kresťanská štvrť. Mestom, ktoré by si návštevník nemal nechať ujsť je,,kamenné mesto” na juhu krajiny – Gjirokastër. Meno vraj dostalo po princeznej Argiro, ktorá sa aj s dieťaťom zabila skokom z veže, aby sa nestala otrokyňou Turkov. Pravidelne sa tu koná festival folklórneho umenia z celého Albánska.

Krajina kontrastov

Príroda v Albánsku je rovnako očarujúca ako ľudia v nej. Albánci sú veľmi priateľskí a známi svojou pohostinnosťou. Sú otvorení voči turistom v ich krajine. Ak vás pozvú k sebe domov, budú sa k vám správať ako ku kráľovskej návšteve. Ako je napísané v albánskom zákonníku (Kanun), hosťovi bude preukázaná najvyššia úcta tým, že bude posadený za vrch stola. Hosť je potom zasypaný tým najlepším, čo môže rodina ponúknuť, obyčajne začínajúc doma urobenou rakijou, tradičnou pálenkou.

Aj keď je Albánsko moslimskou krajinou, žije tu asi 30% kresťanov. Žijú v harmónii, čo dokazujú aj kresťanské kostoly postavené vedľa mešít. Sochy národných hrdinov – mýtického Skanderbega a nositeľky Nobelovej ceny za mier, matky Terezy, stoja v každom väčšom meste. Je to aj krajina bunkrov. Komunistický diktátor Enver Hodža, ktorý ju priviedol v 60-tych rokoch minulého storočia do izolácie, ich nechal postaviť asi 750 000 a nájdete ich na každom kroku, často aj na celkom nepochopiteľných miestach. Popri moderných domoch sú učupené rozpadnuté chatrče, z novovybudovanej diaľnice zídete v priebehu niekoľkých sekúnd na prašnú cestu plnú výmoľov, popri povoze s oslom tu stretnete luxusné Mercedesy. Z 10 áut je 8 Mercedesov, jedine ten si drží na albánskom trhu stálu cenu a vďaka svojej kvalite je vhodný aj na ich cesty. Na auto šetrí často celá rodina aj niekoľko rokov. Nájdete tu aj trh s topánkami, na ktorom si môžete kúpiť topánky od výmyslu sveta. Až na to, že nie dve rovnaké. Buď pravú, alebo ľavú. Krajina je pre nás zaujímavá aj mimoriadne nízkymi cenami. Veď kde sa bez problémov v štvorhviezdičkovom hoteli najete do sýtosti za desať eur?

Zdroj foto: Pixabay

 

Podobné články