Vydajte sa po 4 dolnorakúskych cyklotrasách, ktoré prepájajú celú Európu

  • od B.Z.

Dunajská cyklotrasa (EuroVelo 6) je jedným z priekopníkov veľkých európskych cyklotrás a patrí k najkrajším a najobľúbenejším v strednej Európe. Cestu lemuje množstvo pamiatok, zaujímavostí a krásnych miest, ktoré nabádajú mnohých cyklistov k zastaveniu. Na trase je veľa možností na prenocovanie a ochutnávky lahodnej rakúskej kuchyne a lokálnych vín. Cesta pretína národný park Donau-Auen a dostanete sa po nej až do Bratislavy.

Na dolnorakúskom úseku trasy Iron Curtain Trail (EuroVelo 13), ktorá sa rozpína od Fínska až po Čierne more, sa vydáte po stopách železnej opony. Preskúmate prírodný park Blockheide v regióne Waldviertel, vychutnáte si husté lesy, rozľahlé lúky a objavíte fascinujúce kamene, o ktorých sa dodnes hovorí, že majú magickú silu. Na východe vo Weinvierteli na vás čakajú kopcovité vinice a malebné vínne pivničky. Navštívite vínnu pivnicu Retz, najväčšiu historickú vínnu pivnicu v strednej Európe. Súčasťou trasy je aj Národný park Thayatal, ktorý vás uchváti svojimi strmými skalnými stenami a s trochou šťastia môžete uvidieť aj divokú mačku.

Trasa Eurovelo 9 vedie z českej Břeclavi cez hraničný prechod Reintal a cez idylický Weinviertel až do Viedne. Cestou na vás čaká Viedenský les vedúci do Wechselu, kde sa mení na trasu pre horolezcov. Viedenský les si zamilujete, rovnako ako krátku zastávku pri nádhernom hrade Laxenburg alebo prehliadku mesta Wiener Neustadt, kde sa tento rok konajú národné výstavy s témou „Svet v pohybe“.

Vo Waldvierteli využívajú pre cyklotrasy bývalé železničné trate. Thayatal-Bahn a Göpfritz-Raabs-Bahn udávajú smer cyklotrasy Thayarunde, novootvorenému v roku 2017. Pozdĺž cezhraničnej cyklotrasy medzi Rakúskom a Českou republikou je toho veľa na objavovanie: zrúcaniny a hrady, staré pozostatky železnice alebo divoko rastúce ovocné stromy, pod ktorých tieňom si s radosťou odpočiniete a načerpáte sily na ďalšiu cestu.

Prehľad 10 TOP cyklotrás Dolného Rakúska - Dolné Rakúsko vďaka bezchybnému značeniu cyklistických trás, hustej železničnej sieti a perfektnému servisu, ponúka nezabudnuteľnú cyklistickú dovolenku plnú zážitkov.

Zdroj foto: (c) Donau Niederösterreich/Andreas Hofer, (c) Waldviertel Tourismus, Studio Kerschbaum,(c) Wienerwald Tourismus GmbH/Raimo Rumpler

Podobné články