Čo robiť, keď nevieme, čo robiť?

  • od Mgr. Silvia Bernadičová

Každá z nás to pozná, čím viac premýšľame, odpoveď sa akoby viac vzďaľuje. Niekedy je to na zbláznenie! Verím, že každá z nás má v sebe bohyňu, bojovníčku alebo takú malú bosorku :).

Bohyňou v nás je žena, ktorá je vznešená, tá, ktorá pozná svoju hodnotu, zároveň sa vie pohrávať s darmi lásky tak, aby sa stala vernou a sebavedomou milenkou pre svojho partnera. Počuli ste niekedy slová: Bohyňa sa nesnaží, bohyňa si počká a dovolí druhým, aby sa oni snažili. Na túto vetu myslievam často, odkedy som ju počula prvýkrát na seminári Ženské kruhy. Priznajme si, keď sa rozčuľujeme, hneváme, vtedy sme asi od našej vznešenej dámy na kilometre vzdialené. Ako ju v sebe znovu objaviť? Verili by ste, drahé dámy, že s touto našou časťou nás spája zem, po ktorej kráčame, kvety, ktoré do nej sadíme, keď kráčame bosé po tráve? Návštevami v prírode sa čoraz viac približujeme tejto bohyni v nás. Objavujeme ju tam, kde sa končia očakávania iných a naše nutkania im vyhovieť, tam, kde sa začína naša sloboda a právo povedať NIE či ÁNO.

My, ženy, sme silné bytosti, dokážeme úžasné a čarovné veci. Sme mamy, vieme priviesť na svet deti, máme tento nádherný dar. Čo sa týka intuície, máme to vraj jednoduchšie ako muži. Vieme sa s ňou ľahšie spojiť . Vraví sa, že pravá hemisféra je viac intuitívna a tvorivá, zvykne sa označovať aj ako ženská hemisféra. Ľavá je skôr logicky uspôsobená a zvykne sa nazývať mužskou.

Bosorkou v úvode som narážala práve na našu intuíciu, verte mi, každá z nás ju má. Občas je umenie rozlíšiť ten hlas v nás, či ide o strach, ktorý nás nabáda, alebo naše múdre vedenie.

Jedno je však isté, ak sme v situácii, kedy nevieme, čo robiť, nerobme nič, nachvíľu sa stíšme, doprajme si meditáciu. Na začiatok stačí  pár minút vnímať každý nádych a výdych, keď pozornosť zablúdi, nevadí, naladíme sa na svoj dych, na svoje telo, na to, ako sa nám zdvíha hruď a s výdychom opäť klesá. Môžeme si aj zatancovať alebo vymyslieť čokoľvek bláznivé, pri čom vypneme ten bláznivý hlas vo svojej hlave, ktorý sa nás snaží ovládnuť a urobiť z nás blázna. V tichu prichádzajú odpovede bez nátlaku, pretože ak stíšime hlavu a strach, môžeme počuť svoje múdre vedenie, ktoré má pre nás vymyslený vždy ten najvhodnejší scenár nášho života.

Foto: Pixabay

Podobné články