Istanbul – mesto zlomených sŕdc

  • od Jarmila Slováková

Keď vyjdem na ulicu v Istanbule, ako keby som bola v inom svete. Tu nikdy nie ste sám. Z neba pomaly začínajú padať kvapky dažďa. Ľudia bez dáždnikov pomalým krokom prechádzajú okolo. Nikto sa neponáhľa, nenadáva. Riadia sa presvedčením - na nič čo padá z neba sa nemá nadávať, ani na dážď.  Istanbul je pre mňa čarovné mesto, mesto kam sa vraciam dokonca aj v snoch. Neviem to vysvetliť, neviem to pomenovať, musíte to zažiť. Elif Shafak, najznámejšia turecká spisovateľka, pomenovala toto mesto ako mesto zlomených sŕdc. A možno niečo na tom bude. Ľudia sa tu podriaďujú pravidlám a tradíciám, ktoré sú pre nás ostatných nepochopiteľné.  Z úcty ku kultúre, vždy keď tam prídem, zahaľujem svoje ryšavé vlasy do šatky a snažím sa dodržiavať ich pravidlá. Čas v Istanbule sa pre mňa vždy zastaví. Dlhé prechádzky pozdĺž Bosporu, káva na pobreží s výhľadom na „ Osamelú dámu Bosporu „ , raňajšie prechádzky po parku v Topkapi... miesto, kde sa snúbi minulosť s prítomnosťou a staré s novým. Vyrazilo mi dych, skutočnosť predišla moje očakávania. Istanbul je úžasný. Po úzkych uličkách sa dokážete túlať celý deň, zo všetkých strán na vás dýcha atmosféra tajomného. V tom množstve ľudí sa vôbec necítite osamelo a v duši vám zavládne pokoj. Môžete si uvedomiť malosť každého z nás pri takých dielach, ako sú Hagia Sofia, Topkapi či Modrá mešita. Pri Osamelej dáme si uvedomíte, že nie ste sám a že skutočná láska naozaj existuje. Historická štvrť Sultanahmed  je pre mňa oázou pokoja, pominuteľnosti nás bytosti, ale nie našich činov. Ak máte zlomené srdce, Istanbul vám zahojí všetky rany na duši. Mojou srdcovkou je veža „ Osamelá dáma „. Veža opradená tajomstvom a mnohými legendami. Už len pohľad na ňu ma napĺňa pokojom v duši.

Z histórie

Istanbul má dlhú históriu, pôvodne to bola grécka osada Byzantion založená v 7. storočí pred Kristom. Neskôr v roku 330 cisár Konštantín Veľký na mieste vybudoval mesto Konštantínopol, ktoré sa stalo hlavným mestom Rímskej ríše. Slovania ho nazývali Carihrad – Cisárovo mesto, až neskôr, roku 1930, dostalo oficiálne názov Istanbul. Mesto malo byť čo najvernejšou kópiou Ríma. Konštantín Veľký pri budovaní novej kresťanskej rezidencie nešetril, dal postaviť skvostné palácové komplexy a chrámy. Silné hradby viackrát odolali vpádom Avarov, Slovanov, Arabov i Rusov. Počas štvrtej križiackej výpravy (r. 1204) bolo mesto zničené. Znovuzaložené bolo v roku 1261 a v tomto období zažívalo aj svoju poslednú slávu. Turci obsadili mesto v roku 1453. Stalo sa hlavným mestom Osmanskej ríše, od tohto obdobia sa mesto nazýva Istanbul. Sulejman Nádherný rozvinul architektúru a tradičné turecké umenie, keramiku či kaligrafiu. V roku 1923 vznikla Turecká republika a hlavným mestom sa stala Ankara. Istanbul stráca štatút hlavného mesta.

Čo treba vidieť

Osamelá dáma na Bospore
Prvé, čo väčšine napadne v súvislosti s Istanbulom, je práve táto veža, ktorú si možno nežnejšie pokolenie bude pamätať z tureckých telenoviel, v ktorých nikdy nemohla chýbať. Zdá sa, že stojí ako matka vo dverách domu a čaká na návrat milovaných, je nemým svedkom minulosti. Často vidieť starca na lavičke, ako sleduje Osamelú dámu, uvažujúc, čo všetko prežil, či dievča zahľadené do svojej budúcnosti. Známy turecký básnik Sunay Akın povedal: „Najhorší pohľad na Istanbul je z Dievčenskej veže, lebo pri ňom chýba jej krása.“ Ťažko vysvetliť, čo je na nej fascinujúce, môžem však potvrdiť, že vidieť ju a dať si tam kávu, bol jeden z najúžasnejších zážitkov prežitých v Istanbule. 

Najzaujímavejšou pamiatkou je bezpochyby Hagia Sofia. Pôvodne to bola kresťanská stavba, ktorú moslimovia prestavali na mešitu. Tento chrám (postavený na oslavu najväčšieho impéria – Byzancie) bol skoro tisíc rokov najväčším  krytým miestom na svete. Až do 16. storočia dominoval horizontu mesta. 

Mešita Sultanahmet (Modrá mešita) je obrovská mešita so šiestimi minaretmi a neuveriteľnou architektúrou. Prúdi do nej svetlo cez 200 okien, má vlastné nádvorie aj fontánky a okrem času modlitieb je sprístupnená aj turistom. 

Basilica Cisterna je nádherné romantické miesto. Je najväčšou cisternou v meste z čias Byzancie. Postavená bola v roku 532.

Grand Bazaar je srdcom Istanbulu s viac ako 4 000 obchodmi, kilometrami chodníkov, mešitami, bankami, policajnými stanicami, reštauráciami a dielňami. Je mestom v meste. 

Galata Tower predstavuje vstup do „Nového Istanbulu“. Veža je populárna hlavne medzi domácimi, výhľad z nej pri západe slnka je opäť fascinujúci zážitok.

Palác Topkapi je domov Selima Opitého (sultána, ktorý sa utopil vo vani po tom, ako vypil priveľa šampanského), Ibrahima Bláznivého (sultána, ktorý sa po štyroch rokoch väznenia v neslávnych celách paláca zbláznil) alebo Roxelany, prekrásnej, ale krutej družky Süleymana Vznešeného. Tu to priam žilo udalosťami a životom, steny paláca by vedeli rozprávať... 

Podobné články