Spoľahlivé pranie s avivážou

  • od Jarmila Slováková

Voňavé oblečenie, ktoré dokážeme ľahko vyžehliť a k tomu príjemné na dotyk. Toto všetko nám zabezpečí avivážny prípravok. Pri jeho používaní však platia určité zásady. 

Keby ste si porovnali vyprané tričko s avivážou a bez nej, rozdiel spoznáte ihneď. Podľa mäkkosti, poddajnosti materiálu a samozrejme vône. Zložky aviváže zabezpečia zmäkčenie látky a tiež odstránenie elektrostatického náboja. Bez toho by sa nám textílie, najmä z umelých vláken, lepili na pokožku.

Voňavý zážitok i pomoc pri žehlení

Vďaka aviváži oblečenie nielen krásne vonia, ale aj dlhšie vydrží čisté, keďže odpudzuje špinu. Po každom praní sa tešíme pri otvorení práčky na sviežu vôňu, ktorú sme v drogérii dôkladne vyberali podľa svojho vkusu. Pokiaľ vám oblečenie nevonia napriek tomu, že používate tento prípravok dostupný vo viacerých vôňach, niekde sa stala chyba. Je dôležité si dôkladne naštudovať používanie a dávkovanie aviváže. 

Dávkovaniu by sme mali venovať dostatočnú pozornosť. Ak použijeme aviváže málo, textil nebude voňať a tiež bude tvrdý. Pokiaľ použijeme aviváže veľa, efekt neumocníme a niektorým materiálom tým môžeme aj uškodiť. Aviváž nám však môže pomôcť k zmäkčeniu tkaniny, a preto aj žehlenie ide ľahšie. Nekončiace pokrčené hromady oblečenia zvládnete bez problémov. 

Pár dobrých rád

Ako teda aviváž správne dávkovať? Na bežnú náplň práčky, 4 – 5 kg oblečenia, postačí 35 ml aviváže, na záverečné pláchanie pri ručnom praní stačí pridať 18 ml. Aviváž dávkujte len do zásobníka pre ňu určeného, nie priamo do bubna práčky. Prípravok naliaty priamo na oblečenie môže na bielizni zanechať škvrny.

Pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou je kontakt s agresívnymi pracími prostriedkami či avivážou obzvlášť nepríjemný. Na trhu je však mnoho prípravkov aj pre ľudí s týmto problémom. Voľte preto tie s nápisom Sensitive (napr. Coccolino Sensitive).

Športové oblečenie kričí nie

Aviváž na športové funkčné oblečenie je absolútne nevhodná. Pýtate sa prečo? Pretože zalepí vlákna a teda priedušnosť materiálu – podmienku, ktorú má toto špecializované oblečenie spĺňať – eliminuje na minimum. Oblečenie, ktoré je väčšinou z polypropylénu, zmäkčenie materiálu či obalenie vlákna antistatickou vrstvou nepotrebuje. Pri použití aviváže sa vlákna upchajú, a tým je potom látka nedostatočne priedušná pri našom športovom výkone.

Ďalšími látkami, na ktoré je nevhodné použiť aviváž, je vlnený sveter, páperová bunda či softshellové a nepremokavé vrstvy oblečenia, ktoré potrebujú špeciálne prípravky.

Tip: Aviváž Coccolino zanechá bielizeň príjemne mäkkú, nadýchanú a voňavú. Tajomstvo sa ukrýva v špeciálnych parfumovaných kapsulách. Každá fľaša Coccolino aviváže obsahuje približne 9 miliárd mikroskopických kapsúl, ktoré sa pri praní prichytia na oblečenie. Pri každom pohybe potom postupne praskajú a uvoľňujú parfum. Oblečenie tak ostáva dlhšie svieže a intenzívne voňavé. Vyskúšajte sviežu vôňu ukrytú v Coccolino Blue Splash alebo ponorte svoj šatník do romantickej levandule vďaka aviváži Coccolino Lavender Bloom. 1 l aviváž je dostupná za nezáväznú odporúčanú spotrebiteľskú cenu 2,69 € a 2 l za 4,99 €.

 

 

Podobné články