Upratovanie 21. storočia

  • od Jarmila Slováková

Nemáme čas, celý deň trávime v práci a keď sa vrátime domov, naša domácnosť si doslova pýta upratať. Nebojte sa toho! Urobte si harmonogram potrebných úkonov a po pár hodinách budete môcť sedieť na gauči s vyloženými nohami a pyšne pokukovať po svojom domove, ktorý bude „ako zo škatuľky“.

1.    Nezačínajte od podlahy!
Špina padá zhora nadol, a preto nemá zmysel začínať veľké upratovanie umývaním podláh a vysávaním kobercov. Začnite vždy vymetením pavučín, čistením garníž a utieraním lámp. Nezabudnite umyť luster, na ktorom sa cez rok usádzajú drobné čiastočky prachu, ktoré sa navyše sálaním tepla zo žiariviek aj pripekajú.

2.    Preč s prachom
Prach sa na nábytku usádza po celý rok, a postupne sa tak kopí hlavne na vrchoch nábytku. Prašné prostredie dá zabrať najmä dýchaciemu systému, ktoré vám za vašu lenivosť nepoďakuje. Poutierajte preto vlhkou handrou všetky police a skrine, ideálne aj zvnútra. Pozornosť venujte aj obrazovke televízora a displejom, ktoré prach priťahujú vplyvom statickej elektriny. 

3.    Vyprášte koberce
V kobercoch sa sústreďuje obrovské množstvo nečistôt a prachu, ktorých sa dokonale nezbavíte ani častým vysávaním. Menšie koberce preto zrolujte a vyprášte, najlepšie pracháčom. S veľkými kobercami by bol tento proces perfektným tréningom pre milovníkov fitnes, my ostatní však radšej zvolíme tepovanie. Z času na čas môžete dať váš koberec do rúk profesionálov a zaniesť ho do čistiarne.

4.    Nech sa okná lesknú...
Presvetlite si obydlie a pustite dnu slnko čistými oknami bez šmúh, fľakov, vysušeného hmyzu a iných nečistôt. Najprv zbavte okenné rámy a parapety prachu a špiny. Ak vás nekonečné leštenie nebaví a máte problém s odkvapkávajúcou vodou na okenné rámy, parapety a podlahy, skúste namiesto handričiek či novinového papiera použiť okenný ručný vysávač s gumovou lištou. Špinavá voda sa odsáva do integrovanej nádržky, flexibilný krk zaisťuje správny uhol a prístup do rohov a spodných záhybov okien. Navyše sa na oknách neobjavia šmuhy, ktoré vznikali pri čistení handrou. 

5.    Na čisté okná čisté záclony
Aký by to malo zmysel, aby sme čistotu okien nedotiahli k dokonalosti a na vyleštené okná zavesili špinavé a zaprášené záclony? Záclony preto vložte do práčky a nastavte program na 30 °C. Bubon príliš neprepĺňajte, záclony by mali mať pri prevaľovaní dostatočný priestor, aby sa špina dostala zo všetkých medzier v tkanine. Po vypratí záclony nežmýkajte ani nežehlite, proste ich zaveste na okná a nechajte vyschnúť.

6.    Radiátory – zdroje tepla domova
Tak ako každý iný objekt vo vašej domácnosti, aj radiátory zapadajú prachom. Radiátory oprášte a škáry zanesené prachom dôkladne vyčistite kefkou. Pri rebrovaných radiátoroch skúste použiť kefu na fľaše, ktorej drôtené držadlo môžete ohýbať podľa potreby. Ak máte vo zvyku sušiť na nich bielizeň, môžu na nich zostať fľaky, ktoré si vyžiadajú pri upratovaní viac vašej pozornosti. Ak na ne však chcete aj naďalej ukladať čistú bielizeň, nebude vám snáď ľúto pár minút navyše.

7.    Dávajte pozor, kde uschovávate jedlo!
Potraviny musia byť uložené v čistom prostredí. Z ovocia a zeleniny sa do chladničky dostávajú rôzne baktérie a plesne, ktoré sa tam potom môžu šíriť a napádať potraviny. Chladničku by ste práve z tohto dôvodu mali poriadne vydezinfikovať biocídnym roztokom a následne utrieť čistou vlhkou handričkou. Na paškál si vezmite i špajzu! Potraviny, ktoré v tejto miestnosti uskladňujete poriadne prekontrolujte, zvlášť v múke sa usádzajú roztoče múčne. Takúto múku ihneď vyhoďte! Niekoľkoročné zaváraniny taktiež vyhoďte, pretože ak ste ich nezjedli doteraz, určite si na ne chuť tak skoro nespravíte.

8.    Kúpeľňa plná lesku a čistoty
Povrchy v kúpeľni môžu byť znečistené rôznymi nečistotami – od šampónov, cez farby na vlasy, až po zubnú pastu. Aby ste to nemali zložité, siahnite po krémových abrazívnych čistiacich prípravkoch, ktoré si poradia s nečistotou rôzneho druhu i pôvodu. Dávajte si však pozor, aby ste niektoré plochy nepoškodili! Krémový čistiaci prípravok je jemný, a tak nepoškriabe ani smalt či sklokeramiku. Stačí ho naniesť na znečistený povrch pomocou navlhčenej špongie alebo handričky, zľahka zotrieť a nakoniec dôkladne opláchnuť vodou. Čím citlivejší povrch čistíte, tým jemnejšie ho utierajte handričkou. 

Podobné články