Sviečková sezóna v plnom prúde

  • od M. Melišková

Upršanú a sychravú  jeseň obľubuje len málokto. Azda iba knihomoli a vyznávači pokojnej „papučovej kultúry,“ kedy po oknách stekajú kvapky dažďa a vo vnútri je teplá a útulná atmosféra – ako stvorená na podvečer s knihou v ruke a dekou na kolenách.

Skracujúce sa dni, nedostatok slniečka a chladné, vlhké počasie však môžu spôsobiť pokles dobrej nálady. Vtedy je potrebné postarať sa o príjemnú atmosféru v našich domácnostiach, aby sme po príchode domov čím skôr zabudli na ten sychravý galimatiáš tam vonku. Skvelým, ľahko dostupným a finančne nenáročným pomocníkom je aromaterapia. Jemná vôňa nesúca sa v ovzduší nášho domova totiž dokáže so psychikou narobiť zázraky.

Sviečková sezóna štartuje na prelome augusta a septembra

Internetový obchod sviecky-online.sk zaznamenáva  rast objednávok už pri prvých náznakoch kaziaceho sa počasia. „Len čo sa vyskytne prvý jesenný dážď, ľudia si robia zásoby na blížiace sa zimné obdobie,“ informuje majiteľ eshopu, Tomáš Lukáč, ktorého sme sa spýtali pár otázok.

O aké vône je v jesennom období najväčší záujem?

Zatiaľ čo v lete zákazníci uprednostňujú svieže ovocné vône, nástupom jesene sa ich preferencie menia a volia produkty s vôňami, ktoré sú pre zimné obdobie charakteristické. Prevládajú tak korenisté či sladké a hrejivé vône. Najobľúbenejšie sú škorica, káva alebo vanilka. Ovocné vône idú v tomto období trochu do úzadia, no v ponuke máme aj „celoročných obľúbencov,“ na ktorých ľudia nedajú dopustiť  v lete aj v zime. Ide predovšetkým o ľahké a čísté vône – detský púder či levanduľa.

Dokáže prevoňané ovzdušie v byte alebo v dome skutočne ovplyvniť psychiku človeka?

Určite áno. Obzvlášť vône, ktoré obsahujú prírodné vonné silice a extrakty z liečivých bylín – už spomínaná vôňa levandule alebo medovky. Obe majú upokojujúce účinky a dokážu navodiť atmosféru, kedy človek zrelaxuje telo i myseľ.

Volia zákazníci skôr „klasické“ sviečky alebo vonné oleje či vosky?

To je skutočne individuálne a závisí to od osobných preferencií každého človeka. Niekomu je sympatickejšia sviečka v skle, iný zasa uprednostňuje aromalampu. Oba varianty majú svoje výhody a záleží na konkrétnom spotrebiteľovi, ktorú možnosť vníma ako praktickejšiu. Priemerná doba horenia jednej sviečky je približne 30 hodín, preto niekto, kto uprednostňuje jednu overenú vôňu, siahne práve po sviečke. Iní zasa radi vône obmieňajú aj každý večer a tí práve preto volia vonné oleje či vosky.

Niektorí ľudia sú voči vonným sviečkam trochu skeptickí a odvolávajú sa na bolesť hlavy...

Za predpokladu, že človek zvolí kvalitný produkt a vie, ako s ním „narábať,“ tieto neželané účinky nehrozia. Je potrebné pozrieť sa na zloženie sviečky. Niektorí výrobcovia do nich totiž pridávajú prísady, ktoré keď sa rozohrejú, skutočne môžu spôsobiť  zdravotné problémy. V nekvalitnom vosku je po opakovanom rozohriatí niekedy badateľný zápach spáleniny. Rovnako je dobré nenechávať sviečku so silnejšou vôňou horieť príliš dlho – vysoká koncentrácia vonných esencií môže najmä v menších priestoroch pôsobiť veľmi prenikavo. Toto sa týka hlavne sladkých a ťažších vôní. Každý človek by mal preto vedieť, na aké vône reaguje príliš citlivo – je to podobné ako s parfumami. Niekto znesie ťažšiu a prenikavejšiu vôňu, iný zasa musí siahnuť po niečom sviežom a ľahkom.

Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi nebolo o vonných voskoch ani chýru, teraz zaznamenávajú obrovský boom. Pozorujete tento rastúci trend aj vy?

Samozrejme. Pár rokov dozadu sme všetci do aromalampy prilievali vodu a do nej kvapkali vonné oleje. Dnes máme k dispozícii omnoho praktickejší variant v podobe vonného vosku. Malý kúsok vosku sa vloží na vrch aromalampy a viac s ním zákazník nemá žiadne starosti. Pomaly sa roztápa, nezmenšuje svoj objem, neprilieva sa voda, nie je potrebné striehnuť, či dno odparovacej nádoby neprihára.  Po použití sa stvrdnutý vosk ľahko z aromalampy vyberie a zahodí, pričom nádobu nie je potrebné umývať ani odmasťovať.  Ako som povedal, je to nesmierne praktické a úplne tomuto rozmáhajúcemu sa trendu rozumiem. Používanie vonných olejov si vyžaduje istú starostlivosť a pozornosť. 

Máte medzi vôňami nejakých favoritov?

Osobne preferujem ľahšie vône, z tých prenikavejších ma musí niečím osloviť netradičná kombinácia vôní. Z vonných voskov uprednostňujem ovocné a svieže – čerešňa, jahoda a purity (nekonečný pocit čistoty.) Z vonných sviečok zasa obľubujem kolekciu Freud & Thal – oslovili ma nielen vizuálne, ale aj vďaka tomu, že výrobca zapojil pri ich výrobe fantáziu.

Kolekcia Freud & Thal

Unikátny dizajn a odvážna kombinácia vonných esencií. Taká je kolekcia Freud & Thal. A podľa slov českého výrobcu rozhodne nejde o nič prvoplánové a ľahko napodobiteľné: „Podstata tvorby Freud & Thal dizajnov spočíva v presvedčení, že každý prvok má mať svoj zmysel a dohromady majú spolu vytvárať dokonalý celok. Teda farba, ornament, vôňa i obal, to všetko má svoj dôvod, myšlienku a miesto.“

Sviečky tejto značky preto predstavujú skvelý bytový doplnok. Svojím dizajnom priam priťahujú zrak a nielen to... Freud & Thal má v ponuke aj Feng Šuej kolekciu, čo ocenia najmä milovníci tohto čínskeho umenia. Jednotlivé sviečky kolekcie sú navrhnuté pre každého z nás – či už túžime po láske, úspechu, vnútornej sile, alebo bohatstve.

Základom je umiestniť sviečku na správne miesto. Všetky potrebné informácie poskytuje výrobca, ktorý pri príprave Feng Šuej kolekcie spolupracoval  s poradkyňou Olgou Buškovou.
Ak teda túžite napríklad po bohatstve a prosperite, vonná dizajnová sviečka s názvom Pivonkové bohatstvo podporí správne prúdenie energií vo vašom byte alebo dome. Ako odporúča Olga Bušková: „Potenciál sviečky podporíte tak, že ju umiestnite do zadného ľavého rohu vášho pracovného stola alebo pracovne či tvorivého kútika.“

Freud & Thal ponúka široký sortiment produktov, vďaka čomu si medzi nimi nájde svojho favorita úplne každý. Kompletnú ponuku vonných sviečok a kolekcií nájdete v eshope www.sviecky-online.sk

Foto zdroj: sviecky-online.sk

Podobné články