Žiarivá aj po rokoch

  • od Juraj Vedej

V súčasnosti možno na trhu nájsť množstvo rôznych typov striech a strešných krytín, no neochvejnou klasikou v našich končinách naďalej ostávajú šikmé strechy s klasickou škridlou. Vyznačujú sa svojou kvalitou, pevnosťou a odolnosťou.

Škridlové strechy bývajú zväčša z betónovej alebo pálenej krytiny. Hmotnosťou aj nasiakavosťou sú si veľmi podobné, no obrovská a nenahraditeľná prednosť pálenej krytiny je jej stálofarebnosť a bezúdržbovosť. V rovnakom stave ako keramickú škridlu na strechu položíte, ju nájdete aj o niekoľko desiatok rokov. Základnou surovinou, z ktorej sú pálené  škridly vyrábané, je hlina, samozrejme bez akýchkoľvek chemických prísad. Hlina je rozomletá na jemný prach a ten v kombinácii s vodou vytvorí plastickú hmotu, ktorá sa následne lisuje do požadovaného tvaru krytiny. Vlastnosti pálených krytín možno ešte zlepšiť povrchovými úpravami, z ktorých najpoužívanejšie sú engoba a glazúra.

„Engoby a glazúry udávajú krytine farebnosť nielen tým, že sa nanesú na jej povrch, ale aj vypálením pri teplote nad 1000°C,“ vysvetľuje Peter Šebeňa, produktový manažér značky Tondach. „Práve to je dôvod, prečo môžu výrobcovia pálených keramických krytín tvrdiť, že ich produkty nevyblednú a nestratia svoj farebný odtieň,“ dodáva Peter Šebeňa. Pálené krytiny nepotrebujú žiadne UV stabilizátory, ani ochranné nástreky či iné strešné materiály. Pre svoju trvácnosť a dlhú životnosť sú tak najhospodárnejším riešením každej strechy. Aby ste dokázali vybrať to najlepšie možné riešenie pre vašu strechu, je dobré poznať rozdiely medzi jednotlivými povrchovými úpravami.

Engoba

Jedinečné vlastnosti povrchových úprav dosahuje keramika vypaľovaním pri vysokých teplotách. Na povrch vylisovanej škridly sa pred výpalom nanesie vrstva engoby v požadovanej farebnej variácii. Je vyrobená z takmer rovnakého materiálu ako samotná keramická škridla, pričom rozdielom sú len primiešané oxidy kovov. Tie sa vypaľovaním v peci pri teplote nad 1000°C zatavia hlboko do povrchu škridly, čím vznikne matná, neoddeliteľná, farebná vrstva, ktorá počas celej doby životnosti nezmení svoj odtieň. Krytina je tak odolná proti všetkým poveternostným vplyvom, UV žiareniu a  eliminuje usádzanie machu, prachu či nečistôt. Strecha si tak dlhodobo uchová výnimočne čistý a hladký povrch, krásny vzhľad bez akejkoľvek údržby, postrekov či dodatočných náterov.

Glazúra

Nepriepustnosť je hlavným dôvodom, prečo sa glazúra používa ako povrchová úprava keramiky už dlhé stáročia. Niet preto divu, že sa glazovaná keramika začala neskôr uplatňovať aj v stavebníctve, čo pre strechy znamenalo absolútne novú úroveň ochrany pred rozmarmi počasia. V praxi je glazúra hladký sklovitý povrch, ktorý má chrániť škridlu pred vodou a umožňuje nové farebné odtiene v kombinácii s lesklým povrchom. Tiež vzniká nanesením riedkej vrstvy ílov a oxidov kovov. V porovnaní s engobou je ale surovina obohatená ešte o oxid kremičitý. Počas výpalu pri teplote nad 1000°C sa jednotlivé zložky glazúry roztavia a zlejú, čím sa povrchová vrstva rovnako ako pri engobe vpáli do hliny. Vďaka oxidu kremíka vznikne dokonale hladký, lesklý povrch, ktorý je svojou sklovitosťou na pohľad podobný porcelánu.

Takto upravená škridla zvyšuje odolnosť povrchu proti poškriabaniu a znečisteniu. Strecha z glazovaných škridiel nepotrebuje žiadne nátery, postreky či dodatočné vrstvy. Dokonale odoláva i tým najextrémnejším poveternostným vplyvom bez akejkoľvek zmeny. Glazúra je najkvalitnejšia a najexkluzívnejšia povrchová úprava strešnej krytiny. Dodáva streche nádych individuality a luxusu, čím zvyšuje aj hodnotu celého domu.

Engoby a glazúry nie sú len tenká vrstva farby na krytine. Náročnou technológiou vypaľovania sa zatavia do jej povrchu a vznikne neoddeliteľná farebná vrstva, odolná voči všetkým poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Engobované a glazúrované škridly nezmenia svoj charakter a farebnosť počas celej svojej životnosti, pričom hladký povrch zaručuje čistý a krásny vzhľad celej strechy bez nutnosti akejkoľvek údržby. Vyberajte preto krytiny z ponúk kvalitných a overených výrobcov, ktorí na krytinu dávajú aspoň 33ročnú záruku. Spoločnosť TONDACH Slovensko ponúka najširšiu farebnú škálu odtieňov na trhu, z ktorých si určite vyberú aj tí najnáročnejší.

Foto: archív Tondach

Podobné články