Nech vás senná nádcha nedobehne

  • od Jarmila Slováková

Alergie nám často strpčujú život. Sennú nádchu by ste preto nemali podceňovať, u detí sa totiž považuje za jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov vývoja astmy.

Medzi príznaky sennej nádchy patrí silné svrbenie v nose, ktoré núti kýchať a kýchať. Po kýchaní nasleduje výtok z nosa a opuchnutie sliznice, ktoré spôsobuje, že dýchanie nosom je obmedzené alebo takmer nemožné. Tieto problémy môžu prerásť do ďalších komplikácií, z ktorých jednou z najzávažnejších môže byť aj astma.

„Sezóna“, ktorá môže trvať aj celý rok... 

Prejavy sennej nádchy, alebo alergickej rinitídy, sa môžu dostaviť počas kvitnutia rastlín alebo drevín, na ktoré je pacient alergický. Vtedy hovoríme o sezónnej peľovej alebo sennej nádche. Avšak príznaky môžu byť aj celoročné, ak je pacient alergický na roztoče, plesne alebo srsť domácich zvierat. Nedostatočne liečená alebo „samoliečená“ senná nádcha v akútnom stave znamená pre človeka množstvo nepríjemných príznakov, z ktorých na prvom mieste sú kýchanie, upchatie nosa, svrbenie a začervenanie očí. Alergici si často naordinujú na uvoľnenie nosa kvapky, ktoré prinášajú úľavu len dočasne, no problém neriešia. Akoby týchto nepríjemností nestačilo, alergik po čase začne byť od kvapiek závislý. Navyše dlhodobé používanie nosových kvapiek výrazne zhoršuje stav sliznice nosa. Preto je sennú nádchu potrebné riešiť s odborníkom a toto ochorenie nepodceniť. Jednou z chronických komplikácií nedostatočne liečenej sennej nádchy môže byť aj zápal prínosových dutín alebo opakované zápaly stredného ucha, vznik nosových polypov, chronická únava alebo astma. Astma a senná nádcha sa často kombinujú. Uvádza sa, že 50 % až 80 % pacientov s diagnózou astma má sennú nádchu a 20 % až 40 % pacientov, ktorí trpia na sennú nádchu má astmu. Senná nádcha je považovaná za rizikový faktor vzniku astmy.

Alergie súvisia so spôsobom života

Rok čo rok sú lekári čoraz múdrejší, veda prináša nové poznatky o alergických ochoreniach, no počet alergikov aj tak stále pribúda. Alergiu môžeme mať na jedlo, lieky, roztoče, domáce zvieratá, hmyz či peľ, čistiace prostriedky alebo pracie prášky. Vzostup alergických ochorení súvisí s naším životným štýlom, znečistením životného prostredia, s tým, čo jeme a dýchame alebo s dedičnými predispozíciami. Nikoho asi neprekvapí, že v prostredí s menším znečistením je výskyt alergií menší a naopak. Hovoríme tiež o „westernalizácii“ alebo o jave, keď v mestských aglomeráciách je výskyt alergických ochorení významne vyšší ako na vidieku. Na území Slovenska trpia alergiami až 2 milióny Slovákov. Z časti za to môže aj súčasný spôsob života mnohých z nás! Napríklad výživové návyky súvisia so vznikom potravinových alergií, ktoré sú často skrížené so sennou nádchou. Pacient alergický na peľ brezy môže byť alergický napríklad na jablká, koreňovú zeleninu alebo orechy, a tak môže mať nepríjemné svrbenie podnebia alebo opuch pier či jazyka po ich konzumácii. V kancelárii sedíme za počítačom, doma pred televízorom a máme málo pohybu, zažívame veľa stresu, ktorý oslabuje imunitu a zhoršuje tak celkový zdravotný stav. 

Ako zistíte, či ste alergik?

Ak pocítite symptómy alergie, vyhľadajte pomoc odborníka. Lekár zistí, či ste alergikom pomerne jednoducho. Jedným z prvých testov, okrem dôkladného rozhovoru s pacientom, tzv. anamnézy, sú pri podozrení na sennú nádchu alebo potravinovú alergiu kožné testy. Tieto sa robia na vnútornom predlaktí ruky, kde sa nakvapkajú jednotlivé alergény a koža sa jemne „rozškriabe“ ihlou. Ak koža opuchne, začervená alebo svrbí, je to príznak alergickej reakcie na látku, ktorá bola na kožu nanesená. Ďalšou možnosťou sú aj laboratórne krvné testy a niektoré špeciálne vyšetrenia nosovej sliznice alebo funkcie pľúc.

Ako sa alergia lieči? 

 Po stanovení diagnózy a určení príčiny problémov je prvou úlohou každého pacienta vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom. Pacient, ktorý je alergický na určitú zložku v jedle, ju musí úplne vynechať, avšak ak je človek alergický na peľ stromov a bylín, táto úloha je takmer nemožná. Alergici často využívajú protialergické či úľavové lieky, ku ktorým patria napríklad antihistaminiká (lieky, ktoré blokujú účinok histamínu – látky, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii) alebo lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch, tzv. inhalačné kortikosteroidy. Lieky, ktoré potláčajú alergický zápal priamo na nosovej sliznici, sa nazývajú lokálne nosové kortikosteroidy. Imunoterapia alergénovými vakcínami formou injekcií či kvapiek je postup, pri ktorom sa pacientovi podáva zvyšujúce sa množstvo upraveného alergénu. Cieľom je vyvolať stav tolerancie organizmu alergika voči alergénu. 

Novinka v boji s príznakmi sennej nádchy

EpiCor® je patentovaná zmes makronutrientov s obsahom proteínov, vláknin (mannan-oligosacharidov), betaglukánov, mastných kyslín (kyselina olejová), aminokyselín, antioxidantov (polyfenoly – resveratrol) a mikronutrientov – vitamínov (hlavne skupiny B) a minerálov. EpiCor® bol podrobený klinickému výskumu s cieľom zistiť jeho účinnosť a bezpečnosť pre ľudský organizmus. Vyrába sa pomocou prírodných pivovarských kvasníc (Saccharomyces cerevisiae), ktoré prechádzajú procesom fermentácie za anaeróbnych podmienok, teda bez prístupu kyslíka. Tento proces je prísne chráneným výrobným tajomstvom. Prírodný imunomodulátor EpiCor® posilňuje imunitu a zároveň tlmí prejavy alergickej nádchy. Významne znižuje počet dní s opuchom sliznice nosa v peľovej sezóne, uľaví aj od ostatných príznakov alergie a pomáha ľahšie zvládnuť alergickú sezónu ako doplnok k liečbe predpísanej alergiológom. Výživový doplnok RINIMUN 500 obsahuje práve túto výnimočnú účinnú látku a dobre vstrebateľnú formu zinku. Prípravok vo forme kapsúl je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov. Užíva sa raz denne a je vhodný aj na dlhodobé užívanie. Odporúčaná cena v lekárni je 14,99 €. Viac na www.rinimun.sk
 

Podobné články