Trápi vášho drobca zahlienený noštek? Poradíme vám, ako mu pomôcť

  • od Jarmila Slováková

So zahlieneným noštekom u bábätka sa trápi množstvo mamičiek. Bábätko nie je ešte schopné soplík z nosa vysmrkať, čo prináša so sebou rad nepríjemností. Starostlivé mamičky chcú svojim dieťatkám uľaviť a pomôcť. 

Každú mamičku trápi, keď je jej bábätko uplakané a nespokojné. Jeho trápenia a choroby prežíva spolu s ním. Obzvlášť ťažké je to pre mamičku, ktorej dieťa sa nachádza vo veku, kedy nie je schopné povedať, čo ho bolí, prečo plače a nie je dostatočne motoricky vyspelé vykonávať určité veci samo. K tomu patrí aj častý problém bábätiek – pre najmenších veľmi nepríjemné hlieny. S upchatým nosom sa im zle dýcha, čo sa odráža na kvalite spánku nielen bábätka, ale aj mamičky. Ďalší problém predstavuje kŕmenie, pretože s upchatým nosom nedokáže dýchať a  zároveň sať materské mlieko. Zatekajúce soplíky môžu u dieťatka vyvolávať aj kašeľ a iné zdravotné problémy, napríklad zápal stredného ucha. 

Nádcha musí prejsť 

Ak je zahlienený noštek len krátkodobý stav, neprepadávajte hneď panike a pokúste sa dieťatku uľaviť doma, a to najmä pred kŕmením, aby pri pití materského mlieka mohlo pokojne dýchať. Nádcha jednoducho musí prejsť sama. Hlieny sú prirodzenou obrannou reakciou organizmu, ktorým sa snaží vyplaviť z tela vírusy a baktérie. 

Čo pomôže?

Upchatý a zahlienený nos je nepríjemný aj pre dospelého človeka. Čo potom malé deti, ktoré si nedokážu poradiť samy? Soplíkov sa môžete zbaviť odsávaním pomocou odsávačiek. Na trhu ich nájdete veľa. Obľúbené sú najmä odsávačky so špeciálnym nástavcom pripojiteľným na vysávač, s ktorým soplíky vysajete. Síce sa táto metóda zdá byť drastická, báť sa nemusíte. Tlak dieťatku neuškodí. Nevýhodou je však ich nepraktickosť. Zapínať vysávač uprostred noci, keď je vaše dieťa v polospánku alebo ak niekam cestujete a brať si so sebou aj vysávač, nie je príliš komfortné. Ďalšou osvedčenou radou je inhalovanie, ktoré zvlhčuje dýchacie cesty a napomáha vykašliavaniu. Na rozdiel od nosových sprejov nie je návykové. Nemýľte si ho však s naparovaním! „Inhalovanie je na rozdiel od naparovania sa nad hrncom s horúcou vodou omnoho účinnejšie a príjemnejšie. Častice aerosólu rozprašované inhalátorom majú výrazne menšiu veľkosť v porovnaní s časticami vodnej pary, preto prenikajú až do dolných dýchacích ciest. Domáci inhalátor vykoná veľmi dobrú službu najmä deťom, ale, samozrejme, výrazne uľaví aj dospelým. Pri akútnych stavoch odporúčam inhalovať 3-krát denne približne 20 minút,“ upresňuje doktorka Katarína Šimovičová.

Inhalovať môžete aj doma

Na inhalačnú liečbu bolo kedysi nutné chodiť k lekárovi. Dnes si vieme takýto inhalátor obstarať aj domov. Inhalovanie je vhodné pre každého člena domácnosti, či už prekonávate nádchu, kašeľ alebo alergiu. Stačí vám len naliať aerosólny roztok alebo liečivú minerálnu vodu do prístroja a v pokoji inhalovať. Aerosól má izbovú teplotu, takže nehrozí obarenie sa horúcou parou. Inhalovanie je vhodné aj pre najmenších. Novinkou na trhu je jedinečný inhalátor DuoBaby od značky Omron, ktorý predstavuje produkt dva v jednom – inhalátor a odsávačku. Najprv bábätku odsajte soplík a potom môže inhalovať. Inhalátor DuoBaby je malý, šikovný pomocník na cesty, ktorý môže na inhalovanie využívať každý člen v domácnosti. 

Aké sú výhody inhalovania?

  • Nenáročná obsluha,
  • jednorazová investícia,
  • na rozdiel od naparovania sa nad hrncom prenikne roztok pri inhalácii až do spodných častí dýchacích ciest, kde môže ďalej pôsobiť,
  • účinne pomôže pri akútnych i chronických ochoreniach horných i dolných dýchacích ciest,
  • nemusíte siahať po návykových nosových sprejoch, aby ste dosiahli silný lokálny účinok bez zaťaženia organizmu,
  • môže zamedziť prepuknutiu ochorenia do ťažšie liečiteľného štádia,
  • znížite potrebu častého užívania antibiotík, 
  • je vhodným doplnkovým liečebným postupom pre astmatikov a alergikov.

Aj čerstvý vzduch lieči

Keď je dieťatko prechladnuté a usoplené, mamičky sa s ním v chladnejšom počasí boja chodiť von a trávia s ním čas radšej vnútri vo vykúrených miestnostiach. Robia však chybu, pretože zdurenej sliznici prospieva práve studený vzduch, ktorý je vlhkejší ako ten v byte. Ideálne je, ak dieťatko necháte spať v kočíku vonku na balkóne alebo počas prechádzky. Neplatí to však v prípade, keď má dieťa zvýšenú teplotu alebo fúka vonku silný studený vietor!
Viac informácií o inhalátoroch nájdete na www.inhalatory.sk.
 

Podobné články